المشاركة الأصلية كتبت بواسطة Xpert
ببساطه كده انا كان عندي مزرعه مواشي و مازالت العائله عندها عده مزارع ..
بكل بساطه كده ارتفاع اجر العماله و انحفاض عدد الرؤوس في المزرعه (اخرك تربي 45 عجل لو انت مين) بالتكنولوجيا الضايعه البدائيه اللي بنستخدمها هنا دي .. و ارتفاع اسعار العلف .. و في الاخر بتبيع الكيلو (واقف حي علي رجليه) للجزار ب 25 جنيه ده يعتبر خساره ....
و طبعاُ السلالات بتبقي سلالات البان او سلالات هجينه .. تاكل و ماتربيش لحم ..
يجي الجزار بقي يشتري ب 25 جنيه و يبيع ب 65 جنيه ....
اما بالنسبه للخارج فبيبقي المزارع العاديه فيها حوالي 200 راس و تنولوجيا حديثه تعتمد قليل جداُ علي التدخل البشري .. بالاضافه انه بيرعي في الOpen field مش في مزارع مقفوله زي هنا (مابتحتاجش حد يقعد يحول الاكل للمواشي و ده اللي بيكلف) بالاضافه الي ان السلالات مخصصه للحم ... تلاقيه وصل ليك هنا ب 35 و 38 و 40 جنيه اقصاها...
و شكراُ
|
اضيف على كلامك سعر الاعلاف المصنع بقى الضعف تقريبا
طيب
اذا كان الاسرة عندها مزارع طيب ليه مش تاخد انت على المجزر وتدبح هناك وتورد لمكان موثوق فيه او حتى تعمل شوادر بترخيص من المحافظة او تعمل تعاقد مع الجمعيات الاستهلاكية وتبقى انت استفدت بفرق السعر شوية بدل ما تسلم على 25 تسلم على 35 وفي نفس الوقت المستهلك السعر يقل عنده وينزل ل 40 مثلا